Każdy z nas zna powiedzenie: „najważniejsze jest wnętrze”. Zasada ta dotyczy nie tylko ludzi, ale i domu. Trudno wyobrazić sobie szczęśliwe życie we wnętrzu pozbawionym ciepła, unikalnego charakteru i funkcjonalności. Wykończenie domu jest jednak złożonym procesem, zwłaszcza jeśli ma on dużą powierzchnię. Ile czasu trzeba poświęcić, by stworzyć swoje wymarzone, cztery kąty?
Charakterystyka stanu deweloperskiego
Taki standard zostaje zazwyczaj zapewniony przez dewelopera, który odpowiadał za koordynowanie i realizację inwestycji. Postanowiliśmy zapytać ekspertów, czym dla nich jest stan deweloperski: “stan deweloperski oznacza zatem, że budynek wymaga jedynie wykończenia, by można w nim było swobodnie mieszkać. Prace te nie należą jednak do zakresu obowiązków dewelopera. To właściciel domu wybiera wykończenie. Deweloper zobligowany jest natomiast do oddania budynku, mającego drzwi, okna, parapety, otynkowaną podłogę oraz instalacje (sanitarne, grzewcze, elektryczne) itp.” — mówi Ewa Broda, z firmy oferującej budowę domów na Śląsku, Logishouse.pl.
Stan pod klucz – definicja
Istnieje również możliwość zakupu domu wykończonego „pod klucz”. To najwygodniejsza opcja, jednak trzeba za nią więcej zapłacić niż w przypadku standardu deweloperskiego. Dom wykończony pod klucz nadaje się do swobodnego użytku – nie ma w nim jedynie mebli i dekoracji. Zakres prac po stronie dewelopera zależy oczywiście od porozumienia stron. Zdarzają się przypadki, gdzie właściciel od razu wprowadza się do domu wyposażonego w meble, oświetlenie itp.
Od stanu deweloperskiego do stanu pod klucz – ile czasu potrzeba?
Wszystko zależy od wielkości domu oraz standardu wykończenia. Trzeba jednak założyć, że stan pod klucz zajmie od 2 do 5 miesięcy dłużej niż standard deweloperski.
Samodzielne wykończenie – czy jest czasochłonne?
Każdy właściciel ma prawo do samodzielnego wykończenia zakupionego domu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę bardzo wiele, istotnych czynników. Już samo poszukiwanie materiałów i fachowców może zająć sporo czasu. Co więcej, warto pomyśleć o zatrudnienie kilku firm remontowych, by prace mogły przebiegać równolegle. Przy takiej organizacji dom powinien zostać wykończony w przeciągu 6-10 miesięcy.
Czym jest stan zerowy?
Stan deweloperski i pod klucz to dwa, najpopularniejsze standardy oferowanych nieruchomości. Można także zdecydować się na zakup budynku w stanie zerowym. Taki budynek wyposażony jest m.in. w strop nad piwnicą, siatki zbrojeniowe pod fundamenty, hydroizolację i termoizolację głównych ścian.
Stan zerowy a stan zerowy otwarty
Dom w stanie zerowym otwartym ma: schody, kominy, ściany nośne, więźby oraz pokrycia dachowe. Przyjmuje się, że na doprowadzenie budynku ze stanu zerowego do zerowego otwartego potrzeba ok. 6 miesięcy.
Stan zerowy a stan zerowy otwarty – co należy zrobić?
Orientacyjny czas poszczególnych prac:
-
murowanie ścian nośnych z nadprożami otworów okiennych i drzwiowych (parter) – ok. 2 tygodnie,
-
betonowanie podciągów oraz słupów – tydzień,
-
stropy i wieńce – 2 dni,
-
murowanie ścianek kolankowych – 5 dni.
-
izolacje – 2 tygodnie.
Stan zerowy zamknięty
Dom posiada wszystkie elementy stanu zerowego otwartego, a ponadto okna i drzwi. Ten etap prac trwa zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy.
Stan zerowy zamknięty – ile trwa wykończenie domu?
Niezbędne prace to:
-
stolarka okienna i drzwiowa, brama garażowa – tydzień,
-
ścianki działowe – 2 tygodnie,
-
pokrycie dachowe – 5 dni.
Stan deweloperski a surowy zamknięty – ile potrzeba czasu?
Wykończenie domu do stanu deweloperskiego trwa ok. 3 miesiące;
-
instalacja wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie – 2 tygodnie,
-
instalacja elektryczna – 2 tygodnie,
-
podłogi – tydzień,
-
tynkowanie ścian wewnętrznych – 3 tygodnie,
-
ocieplanie poddasza i zabudowa płytami gipsowo-kartonowymi – 6 tygodni.
Jak widać, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: “ile trwa wykończenie domu”. Wszystko zależy od tego, jaki stan będzie miał zakupiony budynek. Warto pamiętać, by przed zakupem nieruchomości dokładnie zapoznać się z charakterystyką poszczególnych standardów. Z pewnością pomoże to ustalić, czy samodzielne wykończenie domu zajmie mniej czasu niż fachowcom zatrudnionym przez dewelopera.
Artykuł sponsorowany